Aram Tigran’ı da Kaybettik

Aram Tigran’ı kaybettik… Bu kadar basit bir cümleyle söze başlamak ve sözü bitirmek gerek aslında. Ömrünü müziğe adamış, özellikle kürt müziğinde Ruhi Su’ nun karşılığı olabilecek bir müzik ustası. Ve bugün şarkılarını bize armağan bırakarak aramızdan ayrıldı. Ölüm de yaşam kadar gerçek ne de olsa. Yine de ustaların ölümü, onları yakından tanımasak da etkiliyor insanı.

aram-tigran2

Aram Tigran Kimdir?

Aram Tigran Ermeni asıllı, kürtçe, ermenice, türkçe ve arapça şarkılar söyleyerek, türkülerin kardeşliğini müziğinde yaşatmış, 1934′de Qamışlo’da doğmuş bir ozan. Müziğe ud çalarak başlayan Aram Tigran, Cümbüş’le devam etmiştir. Babasından aldığı ilk müzik dersleri, hayatının rotasını çizmiştir. Aslen ermeni olmasına rağmen, kürt müziğine bir kürtten çok daha fazlasını katmıştır. Bunun ermeni katliamı sırasında, babasının kurtulmasına yardımcı olan bir kürt aileye karşı vefa borcu olarak, vasiyeti gereği yaptığı söylenmekte.

Hayatımda yaşadığım son hayalkırıklığı da; Aram Tigran’ı canlı dinleyememem, bu şansı elimden kaçırmış olmamdır. En az bir kez konserine gitmiş dinleyecileri bu noktada şanslı sayılırlar.

Toprağın bol olsun Apé Aram!

(OzgurAmed)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: